رامیرزی

ا

نام علمی :Papiliochromis ramirezi - Mikrogeophagusramirezi

نام معمولی: رامیرزی Ramirezi

خانواده: (سیکلیده ها) Cichlidae  

منشاء : آمریکای جنوبی

PH- اسیدیته آب : 6 تا  7.5

سختی آب: 0 تا 12 dh

دمای مطلوب : 23 تا 30 درجه سانتیگراد

تغذیه : همه چیز خوار-غذاهایی چون آرتمیا , بیومار , کرم خونی وانواع پلت ها

خلق و خو : صلح طلب – آرام

ماهیان سازگار : تمام گونه های ماهیان صلح جو

اندازه بالغین : معمولا در آکواریوم کوچکتر از 7 سانتیمتر می شوند ولی به 8 تا 10 سانتیمتر نیز رسیده اند.

منطقه جاگیری در تانک : قسمت میانی آکواریوم

بارش پروانه ای یا همان رامیرزی از خانواده سیچلاید ها بوده و بر خلاف خوی خشن آنها بسیار صلح جو و بی آزار است . رامیرزی نگهدارنده تخم و نوزادان خود می باشند.

 

ز ویژگیهای زیبای این ماهی رنگ آنهاست که بسیار زیبا و چشم نواز است. همچنین باله پشتی این ماهی که در ابتدای آن 2 تا 3 بالچه کوچک و به رنگ سیاه و بلندتر از بقیه زیبایی خاصی به ماهی بخشیده و همچنین وجود دانه های رنگی روشن که به رنگ آبی آسمانی است بر روی باله هایش در زیر نور چراغ باله های ماهی را از بقیه فضا متمایز می سازد و از همه مهمتر خال سیاه بزرگ و خطی که از روی چشماش عبور کرده می باشد.

رامیرزیها را می توان در کنار ماهیان گیاه خوار نگهداری کرد. اما توجه کنید که ماهیهای دیگه هم اندازه با رامیرزی انتخاب شوند تا آسیبی به آنها نرسانند.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که این ماهی به تغییرات آب مخصوصا درجه حرارت و PH حساس است.

تشخیص نر و ماده:

ماهی نر: 
-1- دارای رنگی ساده است. 
-2- شکم ماهی نر هم رنگ بدنش بوده و کمی متمایل به رنگ سفید است. 
-3- دارای باله های پشتی و شکمی و همچنین شاخکهای بلند و کشیده ای است. 
-4- زیاد فعالیت نکرده و بیشتر گوشه نشین است. 
-5- ماهی نر دارای لوله مخرجی نوک تیز و کوچکی است.

 

Picture Hosted by Free Photo Hosting at <A href="http://www.iranxm.com/http://www.iranxm.com/' />

ماهی ماده:
 -1- دارای رنگی زیبا و تیره است ( پر رنگتر از جنس نر).
 -2- شکم ماهی ماده به رنگ قرمز می باشد.
 -3- دارای باله های ساده و کوتاهتری نسبت به نرهاست
 -4- فعالتر بوده و بیشتر جست و خیز می نماید.
 -5- لوله تخمی ماهی ماده دارای سری گرد و بزرگی نسبت به ماهی نر می باشد.

 

Picture Hosted by Free Photo Hosting at <A href="http://www.iranxm.com/http://www.iranxm.com/' />

 تولید مثل : اول از همه می خوام به شما عزیزان بگم که ماهیهای رامیرزی نیز مثل بعضی از ماهیها مانند ( پرت فیش ها ) تکثیر نمی شوند( بخاطر اینکه عقیم شده اند ).        اما باز هم نحوه تکثیرش را به شما عزیزان می گویم چون ممکن هست که بطور شانسی جفتی پیدا بشه که تخمهاش بارور بشه.


برای این منظور کافی است که یک جفت ماهی نر و ماده را انتخاب و در آکواریومی کوچک با تزئیناتی که خواهم گفت نگهداری کنید.
رامیزیها همانند خانواده سیچلاید ها دوست دارند که واسه تکثیر یک گودال کنده و داخل آن تخم ریزی کرده و از نوزادان خود نگهداری نمایند.
برای این کار بهتر است که گودالی را با سنگهای تیره درست کرده و یا از تکه سنگهای صاف و صیقلی استفاده کنید اما اینو به خاطر داشته باشید که از سنگهای سیاه و تیره استفاده کنید همچنین میتونید این اجازه را به ماهی خود بدهید که واسه خودش گودالی را حفر نماید. بعد از این کارها ماهیها را به آکواریوم رها کنید تا با دیدن سنگهای تیره و تنها بودنشان شروع به جفتگیری نمایند ( از نگهداری ماهیهای دیگه داخل آکواریوم تکثیر خودداری نمایید حتی از لجن خوار ) ماهیها بعد از چند روز شروع به جفتگیری            می نمایند که ابتدا ماهی ماده گودالی را حفر می کند و یا اگر گودال حاضری باشد داخل آن را تمیز می نماید سپس ماهی نر نیز به داخل گودال می آید و ماهی ماده شروع به رقص جالبی می کنه ( سر خود را به طرف گودال یا محلی که انتخاب کرده می کند و شروع به جلو و عقب رفتن می کنه و به نظر میرسد که داره محلی را که انتخاب کرده به ماهی نر نشون میده ) بعد از این رقصهای پی در پی ماهی ماده شروع به تمیز کردن داخل گودال یا سنگ می کنه. سپس هردو ماهی داخل گودال رفته ( در این موقع هست که لوله مخرجی هر دو ماهی کمی به طرف بیرون می آید که لوله مخرجی ماهی ماده بزرگتر و دارای سری گرد است و لوله مخرجی ماهی نر کوچکتر و نوک تیزتر می باشد ). ماهی ماده شروع به مالیدن لوله تخمی خود به محل تخم ریزی می نماید که با این عمل تخمهای خود را به تخته سنگ می چسباند و ماهی نر نیز هماهنگ با آن شروع به اسپرم پاشی می نماید.
موقع اتمام تخم ریزی وقت آن رسیده که یکی از ماهیها نگهداری تخمها و نوزادانشان را به عهده بگیرند ( که بیشتر ماهی نر این کار را به عهده می گیرد ) اما بعضی موقع نیز اتفاق می افتد که هر دو ماهی نگهداری را به عهده بگیرند.
اما موقعی که یکی از ماهیها این مسئولیت را به عهده گرفت شروع به زدن و راندن ماهی دیگه میکنه که باید ماهی دیگه را از محل دور و در محلی مجزا و دور از چشم ماهی

نگهدارنده تخمها نگه داشت و خوب تغذیه اش نمود تا برای دوره بعدی کاملا" آماده باشد.
دمای آب آکواریوم تکثیر را روی 28 درجه ثابت نگهداری و از یک حباب هوا نیز برای ایجاد اکسیژن مورد نیاز ماهی مولد استفاده نمایید. ماهی مولد شب و روز بالای سر تخمها ایستاده و با باله هایش آب تازه را از روی تخمها عبور میدهد بعد از گذشت 36 ساعت نوزادان از تخم بیرون می آیند که والدین خود آنها را برای شنا و تغذیه راهنمایی می کنند.
همانطور که گفتم ممکن است که هیچ تخمی به نوزاد تبدیل نشود و یا اینکه والدین تخمهای خود را قبل از بیرون آمدن از تخم بخورند که با مشاهده این عمل در دوره بعدی ماهیها را از تخمهایشان دور سازید و کنار تخمها یک سنگ هوا قرار دهید که شبانه روزی باید کار کند.
نوزادان را بعد از بیرون آمدن از تخم با آرتمیای تازه تغذیه نمایید و اگر والدینشان از آنها نگهداری می کنند بعد از مدتی که نوزادان خود توانایی شنا و پیدا کردن غذا را داشتند      از والدینشان دور کنید چون ممکن است بعد از مدتی به نوزادان آسیب برسانند.

تغییر جنسیت در رامیرزیها:

آیا رامیرزی توانایی تغییر جنسیت دادن را دارد؟ باید در پاسخ گفت که ( بله ) ماهی رامیرزی توانایی تغییر جنسیت را دارد. به این شکل که در شرایط خاص مثلا اگر دو ماهی ماده در کنار هم باشند و ماهی دیگری در آکواریوم شما نباشد امکان دارد که یکی از ماده ها تغییر جنسیت داده و تبدیل به نر شود البته احتمال کمی دارد ولی شدنی است.

رامیرزیها  رنگ اصلی بدنشان قرمز روشن بوده و بسته به انعکاس نور بسیار متغیر میباشد. تمامی بدنش از خالهای سبز یا آبی براقی پوشیده شده و قسمت جلوی بال پشتش سیاه تیره است . سه شاخه اول باله پشتی از بقیه بلندتر است .

 با توجه به زیبایی این ماهی ، متاسفانه عمر کوتاهی دارد و به ندرت بیش از 2 سال زنده میماند .
نسبت به بیماریها و خصوصا نفخ شکم و سل ماهی حساسیت داشته و تلفات میدهد.
جدیدا نوع پرورشی خاصی با چشمان قرمز تکثیر شده که به زیبایی نوع وحشی نمیرسد .

/ 2 نظر / 118 بازدید
علي

سلام این پیام امروز تو وبلاگم اومد منم بهش عمل کردم.. بخونش این پیام مال من نیست ولی بخونش: تو رو به امام زمان قسم می دم این پیام رو بخون.دختری از خوزستانم که پزشکان از علاجم نا امید شدند.شبی خواب حضرت زینب (س)را دیدم در گلوم اب ریخت شفا پیدا کردم ازم خواست اینو به بیست نفر بگم. این پیام به دست کارمندی افتاد اعتقاد نداشت کارشو از دست داد.مرد دیگری اعتقاد داشت ۲۰ میلیون به دست اورد. به دست کس دیگری رسید عمل نکرد پسرشو را از دست داد.اگه به حضرت زینب اعتقاد داری این پیامو واسه ۲۰ نفر بفرست………… ۲۰ روز دیگه منتظر معجزه باش

سینا

سلام دوست عزیز اگر تمایل داشته باشید می تونیم با هم همکاری داشته باشیم بنده تولید کننده ورمی کمپوست هستم کود ارگانیک به منظور کشاورزی ارگانیک و کرم برای پرورش ماهی به میزان مورد نیاز شما در اختیار قرار خواهیم داد خوشحال میشم با هم همکاری کنیم sina.seifikar@gmail.com