ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱۸  

وسايل مورد نياز در طول يك دوره پرورش ماهي

 

دماسنج

وسيله اي است كه جهت اندازه گيري دماي هوا و دماي آب بكار ميرود.دماي آب يكي از عوامل اصلي در پرورش ماهي قزل آلا ميباشد كه بايد روزانه اندازه گيري شود. دمای مناسب آب جهت پرورش ماهی قزل آلا بین 18-8 درجه سانتیگراد است.

دو نوع دماسنج در بازار وسايل آزمايشگاهي موجود ميباشد :

1 - دماسنج جيوه اي

2 -دماسنج الكلي

پرورش دهنده عزیز دماسنجی را از بازار تهیه نمایید که دمای 10 درجه زیر صفر تا حداکثر 50 درجه بالای صفر را نشان دهد و همچنین بتوانید به راحتی اعداد آن را بخوانید.ضمناً دماسنج را در محل مناسب قرار دهید تا از ضربه خوردن و شکستن در امان باشد.

 


ترازو

وسيله اي است كه جهت وزن كردن غذاي ماهي و همچنين وزن كردن و بدست آوردن وزن متوسط ماهيـان در طول دوره پرورش بكار ميرود. تـرازو انواع مختلفي دارد كه شامل ترازوي دوكفه اي، عقربه اي و الكتريكي است كه بهتـرين آن جهت مزارع پرورش ماهـي ، ترازوي عقربه اي دقيق يا ترازوي دو كفه اي ميبا شد .


تخته زيست سنجي

براي اندازه گيري طول ماهـي ها آن ها را روي تخته زيست سنـجي قرار داده و طول آن ها را اندازه گيري ميكنيم


سا چوك

وسيله اي است كه جهت نمونه برداري از ماهيان زنده موجود در استخر و يا برداشت ماهيان تلف شده در كف و يا روي آب بكار ميرود و از سه قسمت اصلي تشكيل شده است :

1- قاب فلزي

2 - توري نخي متصل به قاب

3 - دسته چوبي

معمولا قطر قاب فلزي (مفتول) 2 سانتي متر و قطر محيط آن 35 سانتي متر ميباشد.اندازه چشمه توري بستگي به اندازه ماهيان موجود در استخر دارد


فرچه

وسيله اي است كه جهت تميز كردن ديواره ها و كف استخرهاي بتوني پرورش ماهي بكار ميرود


رقم بند Sorter

وسيله اي است كه جهت جدا كردن ماهيان با اندازه هاي مختلف بكار ميرود.همانطور كه ميدانيد همه ماهيان به يك اندازه رشد نميكنند و در مراحلي از پرورش بايستي ماهيان ريز را از ماهيان درشت جدا كنيم تا بتوانيم غذاي مناسب هر كدام را جداگانه بدهيم و همچنين ماهيان درشت ماهيان ريز را نخورند.

رقم بند انواع مختلفي دارد كه ساده ترين آن شامل دو قسمت اصلي است

1 - قاب مستطيل شكل از جنس چوب يا آلومينيوم

2 - ميله ها از جنس پوليكا يا آلومينيوم

ماهيان موجود در استخررا بتدريج با ساچوك گرفته و درون رقم بند مي ريزيم و بدين ترتيب ماهيان ريز از رقم بند ميگذرند و ماهيان درشت باقي مي مانند هرچه وزن ماهيان بالاتررود فاصله بين ميله ها را بايد بيشتر كنيم


کلمات کلیدی:
 
 
 
 
به وبلاگ گلچين سايت هاي شيلاتي خوش اومديد – سيد هادي علوي onLoad and onUnload Example

----رود و خروج