مطالب شيلاتی
ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۱/٢۸  

بچه ها سلام

 

تا به حال خاويار خورده ايد. چيه گران است ؛ عيبی ندارد.

خاويار سرخ

خاويار يا تخم ماهيان خاوياری گرانترين غذای جهان است.دريای خزر به عنوان بزرگترين منبع ماهيان خاوياری در جهان حدود 95 درصد خاويار جهان را تامين می‌كند.
فيل ماهي ، تاس ماهي روسی يا چالباش ، تاس ماهی ايرانی يا قره برون ، ماهی شيب و ماهی ازون برون يا سوروگا ، گونه های اصلی ماهيان خاوياری درياي خزر هستند.
همانگونه که خاويار سياه در ايران و جنوب روسيه شناخته شده تر است ، خاويار سرخ در سيبری و خاور دور طرفداران بيشتری دارد .گرچه خاويار سرخ از خاويار سياه ارزانتر است اما طعم و ارزش غذايی آن دست کمی از خاويار سياه ندارد. خاويار سرخ يا سياه را می توان در تمامی فروشگاههای مواد غذايی روسيه خريداری کرد . در اغذيه فروشيها چند دانه خاويار سرخ بر روی برشی از نان با يک برگ جعفری سرو می شود . البته علاقمندان واقعی خاويار، آن را سرد و با يک قاشق کوچک و بدون نان ميل می کنند .طعم خاويار که ترکيبی از بوی تند ماهی و شوری نمک است ، ممکن است برای بسياری اصلا خوشايند نباشد .

**************************************************************

خطر ماهی های خاويار دو رگه

تاکنون جمعيت ماهی خاويار 90 درصد کاهش داشته است
تاکنون جمعيت ماهی خاويار 90 درصد کاهش داشته است

 

روزنامه آبزرور، چاپ لندن روز يکشنبه در مقاله ای درباره پروژه توليد ماهی های خاويار در جمهوری آذربايجان نوشت که اين ماهی ها باعث به خطر افتادن محيط زيست دريای خزر می شود.

به نوشته اين روزنامه ماهی گيری مستمر باعث به خطر افتادن جمعيت ماهی خاويار يا استورژن شده و به همين دليل دولت های آذربايجان، روسيه و قزاقستان در ماه ژوييه 2001 يک مهلت قانونی برای پايان دادن به صيد اين گونه ماهی ها اعلام کردند. ولی تعداد اين ماهی ها در 20 سال گذشته 90 درصد کاهش داشته است.

در حالی که وزير اکولوژی آذربايجان می گويد که اين پروژه سالانه تا 15 ميليون بچه ماهی وارد دريای خزر می کند، بعضی از کارشناسان معتقدند که اين ماهی يک سال بعد، بدون اينکه توليد مثل کند، می ميرد

آبزرور درادامه می نويسد دولت آذربايجان در تلاش برای جلوگيری از منقرض شدن نسل اين ماهی، روز اول ماه سپتامبر کارخانه ای در سواحل دريای خزر افتتاح می کند که در آن به روش مصنوعی بچه ماهی خاويار توليد شده و سپس در دريا رها می شود.

اين روزنامه می افزايد: در حالی که وزير اکولوژی آذربايجان می گويد که اين پروژه سالانه تا 15 ميليون بچه ماهی وارد دريای خزر می کند، بعضی از کارشناسان معتقدند که اين ماهی يک سال بعد، بدون اينکه توليد مثل کند، می ميرد.

اين نوع ماهی به طور طبيعی توليد نمی شود، بلکه اغلب حاصل آميزش گونه های مختلف ماهی خاويار است. به گفته کارشناسان، رهاسازی اين ماهی های "دورگه" آسيبی دايمی به محيط زيست شکننده دريای خزر وارد خواهد کرد.

به گفته آذر گارائف، رييس انجمن حفظ حيوانات در آذربايجان، ماهی مصنوعی در طبيعت دام نخواهد آورد. وی می افزايد: در حالت طبيعی ماهی ها در طول يک مدت شش ماه به سمت دريا حرکت می کنند و تا ان زمان رشد يافته و به آب شور عادت می کنند، ولی چنين شرايطی در کارخانه توليد بچه ماهی فراهم نيست و ماهی های توليد شده نمی توانند زنده بمانند.

وی افزود: "طبق تخمين های منابع رسمی 20 تا 30 درصد از اين ماهی ها می ميرند، ولی من فکر می کنم اين عدد 40 تا 50 درصد باشد. دانشمندان پيش بينی کرده اند که تا سال 2070 جمعيت ماهی خاويار منقرض شده باشد."

دولت آذربايجان می گويد بيشتر بودجه اين طرح که معادل 24 ميليون و پانصد هزار دلار است، از سوی بانک جهانی به صورت وام پرداخت شده و اين برنامه، نسل ماهی خاويار را نجات خواهد داد.

روزنامه آبزرور در انتهای مقاله به موضوع تجارت خاويار می پردازد و می نويسد که صادرات خاويار در انحصار شرکت خصوصی "کاسپين فيش" وابسته به الهام، پسر حيدر علی اف رييس جمهور آذربايجان است. او از هفته گذشته وظايف پدرش را که هم اکنون بيمار است به عهده گرفته است.

منتقدان وی می گويند که کارخانه توليد بچه ماهی باعث می شود که تجارت وی پررونق تر شود، بدون توجه به اينکه پيامدهای زيست محيطی اين کار چه خواهد بود.

صادارت خاويار تجارت بسيار پرسودی است. در لندن يک کيلو خاويار به قيمت 1800 پوند به مصرف کنندگان فروخته می شود.

*********************************************************************

بچه ها سلام

يه سايت (يکم شيلاتی) پيدا کرده ام که ادعای شيلاتی می کنه . به اينجا يه تقه بزنيد و بعد ببينيد.

**************************************************************

 


کلمات کلیدی:
 
 
 
 
به وبلاگ گلچين سايت هاي شيلاتي خوش اومديد – سيد هادي علوي onLoad and onUnload Example

----رود و خروج