مطالب شيلاتی
ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۱/٢۸  

روغن ماهی به بيماران سرطانی کمک می کند

 
برخی ماهی ها منبع غنی اسيد چرب اومگا 3 هستند
برخی ماهی ها منبع غنی اسيد چرب اومگا 3 هستند

تحقيقات تازه نشان داده است که مصرف قرص های مکمل روغن ماهی می تواند کيفيت زندگی برخی از بيماران سرطانی را به طور چشمگيری بهبود بخشد.

پژوهشگران بريتانيايی می گويند که روغن ماهی ممکن است بتواند از کاهش شديد آب و وزن بدن (cachexia)، که در برخی از انواع سرطان های پيشرفته رخ می دهد، جلوگيری کند.

کاهش آب و وزن بدن به دليل تاثير منفی که بر سوخت و ساز وهمچنين اشتها می گذارد، باعث بيماری های مضاعف در بدن بيمار سرطانی و سرعت مرگ او می شود.

محققان در مقاله ای، که در نشريه "گات" (Gut) به چاپ رسانده اند، می گويند قرص مکمل روغن ماهی ممکن است بتواند روند کاهش وزن را متوقف کند.

پروفسور کوين فيرون و همکارانش در بيمارستان سلطنتی ادينبورگ، 200 بيمار مبتلا به سرطان لوزالمعده را، که بيش از ساير بيماران از کاهش وزن و آب بدن متاثر بودند، مورد مطالعه قرار دادند.

بيماران به دو گروه تقسيم شدند.

از 105 نفر از آنها خواسته شد يک محلول غذايی مکمل، حاوی مقادير زيادی از پروتئين و کالری بنوشند.

در حالی که 95 بيمار گروه دوم همان رژيم غذايی را دنبال می کردند اما به آنها اسيد های چرب ضروری اومگا 3 و ويتامين های ای و سی هم داده شد.

اسيدهای چرب اومگا 3 در ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد و شاه ماهی يافت می شود.

به هر دو گروه از بيماران گفته شد برای هشت هفته هر روز دو ليوان از اين مايع را بنوشند.

 
 

در مورد گروه دوم اين وعده روزانه شامل 2.2 گرم اومگا 3 بود.

پيش از آغاز تحقيقات، بيماران به طور متوسط 17 درصد از وزن بدن خود را از دست داده بودند و وزن آنها هر ماه سه کيلوگرم کاهش می يافت.

در پايان اين تحقيقات، روند کاهش وزن در کليه بيماران متوقف شده بود.

اين در حالی بوده است که همه بيماران طبق قراری که با آنها گذاشته شده بود دو ليوان مکمل غذايی را در روز مصرف نکرده بودند، بلکه به طور متوسط 1.5 ليوان از اين مکمل مصرف کرده بودند.

تحليل های بيشتر نشان داد بيمارانی که وعده روزانه را تقريبا به طور کامل نوشيده بودند بيش از ديگران وزن اضافه کردند.

با اين حال اين مساله تنها در مورد بيمارانی صادق بود که وعده روزانه آنها شامل اسيدهای چرب اومگا 3 می شد.

درحالی که طول عمر اين بيماران بيش از افراد گروه اول نبود اما کيفيت زندگی آنها بهتر شد.

دانشمندان اذعان کردند که به مطالعات مفصل تری در اين زمينه نياز است اما افزودند که يافته ها حاکی از آن است که در بيماران سرطانی از روغن ماهی می توان برای معالجه کاهش آب و وزن بدن استفاده کرد. گرفته شده از BBC

***************************************************************

پرورش 'تنها راه نجات' ماهی خاويار است

خاويار گران بها و ناياب است
خاويار گران بها و ناياب است

 

الکس کربی خبرنگار بی بی سی در قزاقستان

گويی سرنوشت شومی در انتظار ماهی خاويار بلوگا که گران ترين خاويار جهان را توليد می کند باشد.

ماهی بلوگا که 150 سال عمر می کند و طول آن به شش متر می رسد، يکی از شش نوع ماهی خاويار يا استورژن است که در دريای خزر زندگی می کنند.

طرفداران محيط زيست می گويند هيچ اميدی به بقای ماهی خاويار در حيات وحش وجود ندارد. به گفته کارشناسان حتی پرورش آن نيز به منظور برداشت خاويار با مشکلات زيادی مواجه است.

براساس تخمين ها، 95 درصد خاويار جهان از دريای خزر تامين می شود. اما مشکلات موجود در اين دريا هر روز رو به افزايش است.

دريای خزر زمانی ميان اتحاد جماهير شوروی و ايران تقسيم شده بود، اما پايان جنگ سرد و متلاشی شدن شوروی به پيدايش جمهوری های قزاقستان، ترکمنستان و آذربايجان در حاشيه اين دريا منجر شد.


طرفداران محيط زيست می گويند خاويار ساير انواع ماهی مانند ماهی سفيد و ماهی آزاد آلاسکا مورد استفاده قرار گيرد

از آن زمان تاکنون صيادان غيرمجاز شمار روزافزونی از ماهی های خاويار از جمله تعداد زيادی ماهی نابالغ را صيد کرده اند.

از سوی ديگر يورش برای بهره برداری از ذخاير عظيم نفتی خزر، حيات وحش اين دريا را تحت فشار فزاينده ای قرار داده است.

مشکل تازه ورود يک گونه ماهی بيگانه به اين دريا است. نوعی ماهی چتری (Jellyfish) که برای تغذيه با ماهی کيلکا رقابت می کند وارد اين دريا شده است. ماهی خاويار برای بقای خود به کيلکا وابسته است.

ماهی خاويار علاوه بر ارزش تجاری فوق العاده، موجودی حيرت انگيز است. اين ماهی برای تخم ريزی تا 1500 کيلومتر بر خلاف جريان آب شنا می کنند. وزن ماهی بلوگا در دوره بلوغ گاه به 1200 کيلوگرم می رسد.

"ابيش بکش اف" که زمانی رياست سازمان پرورش طبيعی موسسه تحقيقات ماهی خاويار قزاقستان را به عهده داشت، می گويد: "بزرگ ترين ماهی خاوياری که من ديده ام يک ماهی 56 ساله به وزن 840 کيلوگرم و قد 4/3 متر بود."

وی افزود: "يک بار شنيدم يک ماهی بلوگای 70 ساله به وزن 2560 کيلوگرم صيد شده است، اما ممکن است افسانه باشد. به هر شکل حتی نبايد فکر بقای ماهی خاويار در اين دريا را به ذهن راه داد."

بلوگا، که تخم آن از ساير ماهی های خاويار ارزشمندتر است، در حدود 12 سالگی به بلوغ می رسد و می تواند باردار شود. اما بخش عمده ماهی هايی که امروزه صيد می شود بسيار جوانتر هستند و هنوز به سن تخم گذاری نرسيده اند.

در شهر بندری "آتايرا" (گوريف) در قزاقستان دو پرورشگاه هست که سالانه 6 تا 7 ميليون ماهی دو ماهه که قد آنها 10 سانتيمتر است در دريا رها می کنند. تخمين زده می شود که تنها کمتر از حدود يک درصد ماهی ها زنده می مانند.

يک مقام صنعت توليد کنسرو ماهی در اين شهر گفت: "از سال 2003 به بعد، به جای رها کردن خاويار نوزاد، آنها را برای تخمک گذاری پرورش می دهيم. بلوگا را در هفت سالگی و ساير ماهی های خاويار را در 4 سالگی باردار می کنيم."

به گفته وی، "به اين ترتيب اميدواريم سالانه 23 تا 25 تن خاويار برداشت کنيم. البته فکر کنم طعم آن متفاوت باشد."

اما "ابيش بکش اف" می گويد که اين طرح ايرادهای اساسی دارد. وی توضيح داد: "برای باردار کردن ماهی به آن هورمون تزريق می شود. برای اين کار بايد از هورمون ماهی خاويار استفاده کنيم، اما آنقدر ماهی نداريم که هورمون لازم را تهيه کنيم، برای همين از هورمون ساير ماهی ها استفاده می کنيم."

وی افزود: "ماهی به وسيله انواع مختلف اسپرم باردار می شود. در حال حاضر اين تمايل هست که ماهی های دورگه و نه ماهی خاويار واقعی توليد شود. نتيجه يک نوع ماهی جهشی و غريب خواهد بود." برگرفته از BBC

***********************************************************************

تاکيد دانشمندان بر 'قوای فکری' ماهی ها

به گفته يک گروه برجسته از دانشمندان بريتانيايی، ماهی ها از لحاظ اجتماعی موجوداتی هوشمند هستند و وجهه کودن ترين موجودات قلمرو وحش شايسته آنها نيست.

اين گروه از دانشمندان می گويد ماهی ها تنها با اتکا به غريزه زندگی نمی کنند و موجوداتی حيله گر، سوءاستفاده چی و حتی صاحب فرهنگ هستند.

سه کارشناس برجسته از دانشگاه های ادينبورگ، سن اندروز و ليدز می گويند درک علمی از روانشناسی و توانايی های ذهنی ماهی ها طی چند سال گذشته عميقا متحول شده است.

کالوم براون، کوين لالند و جنز کراس با انتشار مقاله ای در نشريه "ماهی و صنايع ماهيگيری" (Fish and Fisheries) گفتند براساس مطالعات حاضر، ماهی ها موجودات بسيار هوشمندی به حساب می آيند.

آنها در مقاله خود اظهار نظر کردند: " تصوير ماهی به عنوان يک موجود احمق و بی مغز که تنها به ضرب غريزه به جنبش درمی آيد اکنون از ميان رفته يا حداقل کهنه شده است."

الگوهای رفتاری

طبق يافته های اين دانشمندان، "ماهی ها اکنون موجوداتی با مهارت های اجتماعی به حساب می آيند که برای سوءاستفاده، تنبيه يا آشتی با ديگری از ترفندهای پيچيده استفاده می کنند، سنت های فرهنگی پايدار به نمايش می گذارند و برای محک زدن ماهی های صياد و همچنين دستيابی به طعمه با همنوع خود همکاری می کنند."

تحقيقات تازه نشان داده است که ماهی، جفت خود را شناسايی می کند، دارای منزلت اجتماعی است و حتی مناسبات خود با ساير ماهی ها را حفظ می کند.

دانشمندان همچنين شاهد استفاده ماهی از ابزار، ساختن لانه های پيچيده توسط آنها و نمايش حافظه درازمدت در آنها بوده اند.

اين دانشمندان در مقاله خود می افزايند: "هر چند اين نظر ممکن است برای پيش داوری های مانوس پيرامون ميزان هوش حيوانات که با معيارهای انسانی سنجيده می شود تکان دهنده به نظر برسد، اما ماهی ها در برخی از ابعاد ذهنی، حتی می توانند با پستانداران عالی خويشاوند انسان رقابت کنند."

آنها گفتند چون ماهی ها کهن ترين گروه از مهره داران عمده هستند، "فرصت زيادی" برای تکامل الگوهای متنوع پيچيده رفتاری و قوه انطباق که با ساير مهره داران برابری می کند، داشته اند.

به گفته اين گروه از دانشمندان مشاهده اين تحولات، انسان را وادار می کند درک خود از انعطاف پذيری رفتاری ماهی ها را مورد ارزيابی مجدد قرار دهد.

***********************************************************************

ماهی غذای سلامتی

ماهي ماده غذايي مفيدي است كه در مناطق شمالي و جنوبي كشورمان يعني مناطقي كه در كنار دريا واقع شده‌اند، جزو مواد اصلي و اساسي برنامه غذايي مردم اين مناطق محسوب مي‌شود.


ماهي داراي ارزش تغذيه اي بسيار بالايي است و اكثر مواد مغذي مفيد و ضروري براي انسان را به تنهايي داراست. ولي ويژگي مخصوص ماهي كه آن را بين ساير مواد غذايي حائز اهميت خاص ساخته است، نوع چربي موجود در آن است. ماهي و محصولات دريايي با وجود آن كه جزو مواد غذايي حيواني هستند، ولي از نظر تركيب چربي با ساير مواد حيواني متفاوت‌اند. چربي موجود در مواد غذايي حيواني به طور عمده حاوي تركيباتي به نام اسيدهاي چرب اشباع شده هستند كه اين تركيبات موجب بالا بردن كلسترول و ساير چربي‌هاي نامطلوب خون مي‌شوند. بنابراين افراط در مصرف چربي‌هاي حيواني، سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و در نهايت منجر به سكته‌هاي قلبي و مغزي مي‌شود. ولي ماهي و آبزيان با وجود آن كه از دسته مواد غذايي حيواني هستند با اين حال نوع چربي موجود در آنها مشابه مواد گياهي است و از اسيدهاي چرب اشباع نشده به نام امگا 3 در آبزيان وجود دارد كه اثرات بسيار مهمي‌در سلامت انسان به عهده دارد و در پيش‌گيري از بسياري از بيماريها و كنترل و كمك به بهبود اختلالات و عوارض مختلف نقش مهم و سازنده‌اي به عهده دارد.جالب است بدانيم كه چربي موجود در بافت‌هاي ماهي و آبزيان تنها موجب افزايش كلسترول و ساير چربي‌هاي نامطلوب خون و عوارض قلبي و عروق كمك مؤثري نيز مي‌كند. ماهي از منابع بسيار خوب پروتئين محسوب مي‌شود. پروتئين موجود در ماهي از نظر كميت و كيفيت قابل توجه است، بدين معني كه پروتئين موجود در ماهي به شكلي است كه به آساني در دستگاه گوارش هضم و جذب مي‌شود و به طور تقريبا كامل در بدن به مصرف مي‌رسد.

ماهي يكي از منابع خوب آهن است و آهن در خونسازي و همچنين در حفظ مقاومت بدن در برابر ميكروب‌ها نقش مهمي‌به عهده دارد. آهن موجود در ماهي به گونه‌اي است كه جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبي در بدن به مصرف مي‌رسد. علاوه بر آن آهن موجود در ماهي، جذب آهن منابع گياهي را هم افزايش مي‌دهد بنابراين نقش مهمي‌در پيشگيري از كم خوني ناشي از فقر آهن به عهده دارد.ماهي حاوي مقدار قابل توجهي ويتامين‌هاي گروه B در تنظيم فعاليت سلول هاي عصبي و در نتيجه در سلامت سيستم عصبي و نيز در سلامت پوست تاثير دارند. همچنين بعضي از انواع ويتامين‌هاي گروه B در خون سازي نيز مؤثرند. بنابراين با مصرف ماهي مي‌توانيم به سلامت اعصاب، شادابي، طراوت پوست و پيشگيري از كم خوني كمك كنيم .ماده مغذي ديگري كه در ماهي به مقدار كافي وجود دارد روي مي‌باشد. روي يك ماده مغذي است كه در رشد كودكان و نوجوانان و نيز در بلوغ جنسي نوجوانان تاثير مهمي‌دارد. كمبود اين ماده مغذي در دوران رشد موجب كوتاهي قد و در صورت كمبود شديد باعث كوتولگي مي‌شود. همچنين در دوران بلوغ منجر به تاخير در بلوغ جنسي مي‌شود. ماهي اين ماده غذايي مفيد با دارا بودن روي به ميزان كافي مي‌تواند به رشد و تنظيم بلوغ جنسي كمك كند.

ماهي از منابع غني فلوئور در سلامت و استحكام دندان‌ها و در پيشگيري و پوسيدگي دندان تاثير مهمي‌دارد. پس با مصرف ماهي مي‌توانيم به سلامت و استحكام دندان‌هاي خود كمك كنيم فلوئور همچنين در پيشگيري از استئوپروز يا پوكي استخوان مؤثر است.ماهي دريا از بهترين منابع يد به حساب مي‌آيد. يد يكي از مواد مغذي است كه تاثير مهمي‌در سلامت انسان دارد. يد در رشد اثرات قابل توجهي دارد و كمبود آن موجب اختلال در رشد و كوتاهي قد مي‌شود. بنابراين مصرف ماهي به مقدار كافي در دوران رشد ضروري است. يد همچنين در تكامل سيستم عصبي نقش مهمي‌دارد و چنانچه خانم‌ها در دوران بارداري مبتلا به كمبود شديد يد باشند، كودكانشان علاوه بر اختلال در رشد جسمي‌دچار عقب افتادگي ذهني نيز مي‌شوند و اين مشكل تا آخر عمر گريبان‌گير آنان خواهد شد. همچنين كمبود يد در شير مادر مي‌تواند منجر به اختلال در رشد جسمي‌ و ذهني كودك شيرخوار بشود. بنابراين مصرف ماهي 2 تا 3 بار در هفته در برنامه غذايي مادران باردار و شيرده مي‌تواند اثرات مثبتي در رشد جسمي‌و ذهني جنين و نوزاد داشته باشد.ماهي از منابع خوب فسفر محسوب مي‌شود. فسفر ماده اي است كه همراه كلسيم در سلامت و استحكام استخوان ها تاثير مهمي‌دارد. ماهي‌هايي كه با استخوان مصرف مي‌شوند مانند ماهي كيلكا و ساردين علاوه بر خواصي كه براي انواع ماهي‌ها ذكر شد حاوي مقدار قابل توجهي كلسيم نيز مي‌باشند. بنابراين در رشد، استحكام و سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها مؤثرند.

ماهي و آبزيان با داشتن خواص تغذيه‌اي بسيار خوب مي‌توانند قسمت اعظم نيازمندي‌هاي تغذيه‌اي ما را تامين كنند. علاوه بر آن به علت داشتن تركيبات خاصي كه در چربي بدن آنها وجود دارد در پيشگيري از بسياري امراض و كنترل و درمان بيماري‌هاي مختلف نقش مهمي‌به عهده دارند.

*************************************************************

طرح پرورش ماهي در قفس در جزيره قشم       

 

در پي شناسائي و امكان سنجي پرورش ماهي در قفس در آبهاي ساحل جنوب خليج فارس در سال گذشته توسط كارشناسان نروژي وايراني آبهاي جزاير هنگام ، لارك به عنوان محلهاي مناسب براي سرمايه گذاري پرورش ماهي در قفس شناخته شده است. اكبر ايلدرم رئيس شيلات قشم در اين زمينه گفت طرح مذكور با 15 ميليون دلار سرمايه گذاري انجام مي شود كه در اين زمينه دو فقره موافقت اصولي براي توليد ماهي در قفس با ظرفيت توليد سالانه 9 هزار تن صادر شده است . وي افزود نخستين موافقت اصولي با ظرفيت3 هزار تن با 60 قفس و ظرفيت هر قفس 50 تا 70 تن در شمال جزيره هنگام صادر شده كه شركت سرمايه گذاري مراحل اخذ تسهيلات بانكي و واگذاري زمين و احداث كارخانه توليد غذا را مي گذراند . وي تصريح كرد براي اجراي نخستين فقره موافقت اصولي به 15 ميليون دلار سرمايه گذاري نياز است كه 6ميليون دلار آن سهم شركت و 9 ميليون دلار در قالب تسهيلات بانكي خواهد بود و مرحله دوم با ظرفيت 2 هزار تن در منطقه سوزا در نزديكي سواحل جزيره لارك صادر شده است .  وي يادآور شد براي توسعه آبزي پروري شيلات يك مزرعه آزمايشي با ظرفيت 160 تن ماهي در آبهاي منطقه شمال جزيره لارك در دست اجراء دارد .

********************************************************

بچه ها سلام .

آيا نام فارسی ماهب ها را می دانيد؟

برويد به اينجا

*************************************

موزه صدف و حلزون

سلام . آيا می دانستيد که در کشورمان موزه صدف و حلزون وجود دارد ؟

اگر نمی دا نستيد روی اينجا کليک رنجه کنيد.

در ضمن با رفتن به آدرس : http://www.aqrazavi.org/vrml/v001.htm   ميتوانيد

بدون رفتن به مشهد حرم امام رضا را زيارت کنيد. التماس دعا.

********************************************************

مقايسه ازت در کودهای مرغی

باسلام

جدول مقايسه درصد مواد آلی ومعدنی در چند نوع کود

نوع           درصد مواد آلی         ازت             K۲O              P۲O۵   

گاو                    14                  0.3               0.2                   -              

مرغ                 25.5                1.63            1.54               0.85

اردک               26.2                  1.1              1.4                0.62

غاز                  23.4                0.55              0.5               0.95

 ( منبع : جزوه درسی دکتر حسين عمادی . دانشگاه اهواز )

سوال ۹۶ تکثير و پرورش ماهی ۱۳۸۰ کارشناسی ارشد.

۹۶ - ميزان ازت در کدام يک از کودهای زير از همه بيشتر است ؟

۱- کود گاو          ۲- کود اردک        ۳ - کود غاز         ۴ - کود مرغ

**************************************************

سوال ۱۷۸ کنکور کارشناسی ارشد شيلات سال ۱۳۸۳ دانشگاه سراسری

۱۷۸ - در جريان ذخيره سازی اندوخته غذايی تخمک ٬ ميزان کدام عنصر در خون افزايش می يابد ؟   

۱-  يون پتاسيوم

۲-  يون سديم

۳-  يون کلسيم

۴-  يون آهن

*******************************************************

ليمنولوژی در قرآن

سلام دوستان شيلاتی . اگر می خواهيد در مورد ماهيان نورتابان اعماق دريا و ليمنولوژی و مرز نفوذ نور و تفاوت شوری دريا ها و تکامل موجودات از آب و بوجود آمدن آنها از موجودب بی ريش و پشم و فلس و مطالب علمی شيلاتی ديگر در قرآن مطلبی پيدا کنيد روی شماره های ۱ يا ۲ يا ۳ کليک ( تقه ) کنيد.

*****************************************************

همايش بيماريهای آبزيان

دومين همايش بهداشت و بيماريهای آبزيان ايران در تاريخ 23 لغايت 24 ارديبهشت ماه سال 1383، توسط سازمان دامپزشکی کشور، شرکت سهامی شيلات ايران، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و مؤسسه تحقيقات شيلات ايران، در دانشكده دامپزشكي دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

برای اطلاع بيشتر لطفا برويد به اينجا .

***********************************************************************

جعبه حمل ماهی

با سلام . يک خبر از سايت شيلات در مورد ساخت جعبه حمل ماهی در ايران .

  برويد به اينجا

********************************************************

چند رود مهم ايران

۱ - رود کارون : رودخانه ای دائمی است . در حوضه خليج فارس و دريای عمان قرار دارد .طول آن ۸۹۰ کيلو متر وارتفاع سرچشمه آن ۳۰۰۰ متر است . ميانگين آبدهی سالانه آن در ايستگاه اهواز ۱۸۷۰۰ ميليون متر مکعب ميباشد .

۲ - رود دز : رودخانه ای دائمی است . ريزابه رود کارون است . در حوضه خليج فارس و دريای عمان قرار دارد .طول آن ۵۱۵ کيلو متر وارتفاع سرچشمه آن ۲۰۰۰ متر است . ميانگين آبدهی سالانه آن در ايستگاه بامدژ ۷۱۶۱ ميليون متر مکعب ميباشد .

۳ - رود کرخه : رودخانه ای دائمی است . در حوضه خليج فارس و دريای عمان قرار دارد .طول آن ۷۵۵ کيلو متر وارتفاع سرچشمه آن ۱۲۵۰ متر است . ميانگين آبدهی سالانه آن  ۵۵۰۰ ميليون متر مکعب ميباشد .

۴ - سفيد رود : رودخانه ای دائمی است . در حوضه دريای خزر قرار دارد . طول آن ۷۶۵ کيلو متر وارتفاع سرچشمه آن ۲۳۰۰ متر است . ميانگين آبدهی سالانه آن در ايستگاه آستانه ۳۹۷۰ ميليون متر مکعب ميباشد .

۵ - زاينده رود : رودخانه ای دائمی است . در حوضه اصفهان و سيرجان ( باتلاق گاو خونی ) قرار دارد . طول آن ۴۰۵ کيلو متر و ارتفاع سرچشمه آن ۲۵۰۰ متر است . ميانگين آبدهی سالانه آن در پل زمانخان ۱۰۵۳ ميليون متر مکعب ميباشد .

۶ - رود باهو کلات : رود خانه ای سيلابی است . در حوضه خليج فارس و دريای عمان قرار دارد . طول آن ۳۱۳ کيلو متر و ارتفاع سرچشمه آن ۱۴۵۰ متر است . ميانگين آبدهی سالانه آن  ۱۴۵ ميليون متر مکعب ميباشد .

**************************************************************

وبلاگ آبزيان

سلام . 

  وبلاگ زيبا و سرگرم کننده آبزيان مربوط به دانشجويان ۸۲ شيلات تهران است .يک وبلاگ علمی و رنگارنگ با آدرس :

http://abziyan.persianblog.ir

********************************************************

معرفی وبلاگ شيلاتی جديد

با سلام و خسته نباشيد

وبلاگ انجمن علمی شيلات دانشگاه تهران را به شما معرفی می کنم:

برويد به http://mashilatiha.persianblog.ir/  و از مطالب جذاب آن لذت ببريد.

خدا حافظ.

**************************************************************

وبلاگ دانشگاه علوم و فنون در يايی

سلام دوستان شيلاتی .  وبلاگ شيلاتی دانشگاه علوم و فنون دريايی را به شما معرفی می کنم.برای بازديد از اين وبلاگ برويد به آدرس :

 http://www.shilat82.persianblog.ir/

اين وبلاگ به روز و واقعا علمی است و آخرين مطلب آن مربوط به پرورش ماهی در قفس

می باشد.

********************************************************

گودال ماريانا

با سلام

همانطور که ميدانيد عميق ترين نقطه جهان در اقيانوس آرام و به نام گودال ماريانا می باشد.عمق اين ابر گودال بيشتر از ارتفاع قله اورست است.برای اينکه در مورد اين گودال و چگونگی ايجاد آن و موجوداتی که در آن زندگی ميکنند اطلاعات تخصصی بدست آوريد برويد به سايت اختصاصی اين گودال به ادرس: http://www.marianatrench.com/

راستی جالب است که يک گودال سايت داشته باشد. نه ؟!

**********************************************

بچه ها سلام

دوست دارم بدانم که نظرت در مورد اين وبلاگ چيه. پس خواهش دارم که نظرتان را بدهيد و ضمناٌ کمکم کنيد. مرسی

**********************************************

بطور کلی در طبیعت ماهیان در سه محیط از نظر دمایی زندگی می کنند . یعنی دسته ای در آب سرد و خنک زندگی می کنند به ماهیان سرد آبی و دسته ای در آب ولرم زندگی می کنند به ماهیان ولرم آبی و دسته ای در آب گرم زندگی می کنند به ماهیان گرم ابی معروفند.
   1- ماهیان سرد ابی    مانند       قزل آلا و آزاد
   2- ماهیان ولرم آبی    مانند        ماهی سوف و سفید
   3- ماهیان گرم ابی     مانند        کپور ماهیان و گربه ماهی

 

ماهیان سرد آبی
   همانطور که گفته شد ماهیان سرد آبی با دمای سرد و خنک زاد و ولد و رشد می نمایند (یعنی دمای از 4 درجه سانتی گراد تا 24 درجه سانتیگراد) و نباید از این محدوده بالاتر یا پایین تر رود . یعنی در دمای پایین تز از 4 درجه رشد ماهی متوقف خواهد شد و در دمای بالای 22 درجه سانتیگراد نیز استرس شدید و بالای 24 درجه تلفات خواهد داشت و دمای تحمل آنها 2- درجه سانتیگراد است.
  

ماهیان سردآبی قابل پرورش

   ماهیان پرورشی سرد آبی در دنیا چندین نژاد از قزا آلا و آزاد خواهند بود ولی در ایران فقط یک نوع بنام قزل آلای رنگین کمان می باشد که آن هم بومی کشور ایران نیست ولی به دلیل داشتن سازگاری خوب با محیط های آبی ایران و دارا بود  رشد مناسب ، در حال حاظر در اکثر نقاط ایران تکثیر و پرورش می شوند
   ماهی قزل آلای رنگین کمان دارای گوشت لذیذ و خوش طعم و کیفیت بالا با ذائقه مردم کشورمان سازگاری داشته و نسبت به ماهیان دیگر از استخوان و بوی کمتری برخوردار است و این موضوع نیز یکی از مواردیست که مردم به این ماهی روی می آورند.

*********************************************************************

معرفی برخی از گونه های ماهی قزل آلا 

1-      قزل آلای دریایی

ماهی قزل الای دریایی شکل مهاجر از ماهی معروف قزل آلای قهوه ای است . این ماهی یک ماهی گوشتی با رنگ نقره ای و یک تعداد متفاوتی لکه های تیره بر روی بخش بالایی بدن می باشد که ممکن است تا زیر خط جانبی امتداد پیدا کند . معمولا قزل الای دریایی قوی تر از ماهی آزاد است ( گفته می شود که وقتی این ماهی را توسط دم نگه دارید، از بین انگشتانتان فرار خواهد کرد ، در حالی که یک ماهی آزاد به طور ثابتی قرار خواهد گرفت). باله چربی که مشخصه آزاد ماهیان است ، بین باله های پشتی و دمی قرار دارد و خط جانبی که به طور مستقیم می باشد نسبتا نا معلوم است.

  تولید مثل:

  ماهی قزل الای دریایی برای تخم ریزی بین جولای(اواخر تیر) و نوامبر (اوایل آبان) از دریا به رودخانه ها مهاجرت می کند ماهیان ماده حدود 10000 تخم می کنند. مرگ و میر ماهیان مولد بالا نیست و بعد از تخمریزی به دریا باز می گردندماهیان جوان در آب بیشتر رشد می کنند و اساسا از حشرات تغذیه می کنند تا به طول 15(40 گرم) تا 25 سانتیمتر (150گرم) می رسند و در این هنگام به دریا مهاجرت می کنند . قزل الای دریایی بعد از گذراندن 0.5 تا 5 سال مهاجرت های سالانه مربوط به ماهیان مولد را آغاز نموده و به آب شیرین باز می گردد.

  عادت ها:

  هنگامی که قزل الای دریایی در دریا به سر می برد تمایل دارد که نزدیک ساحل باقی بماند ، به ویژه قسمت های مطلوب یا سایر مناطقی که آب شیرین به دریا وارد می گردد.

  غذا:

  ماهیان کوچک و سخت پوستان رژیم غذایی اصلی ماهی قزل الای دریایی را هنگامی که در دریا به سر می برد تشکیل می دهد

  پراکنش:

  در سراسر سواحل  UK  یافت می شودو به طور تجاری در آنجا پرورش داده می شود. قزل آلای دریایی وحشی برای ماهیگیری در نظر گرفته می شود.

 

2- قزل آلای رنگین کمان

 

این قزل آلا به رنگ سبز زیتونی بوده و دارای لکه های بسیار تیره در سراسر بدن می باشد. ماهیان بالغ دارای یک نواز قرمز زنگ هستند  که در طول خط جانبی از آبشش تا دم امتداد دارد.  ماهیان قزل آلای رنگین کمانی که در دریاچه ها بسر می بند د رمقایسه با ماهیانی که د رنهر ها هستند ، معمولا روشنتر بوده یا رنگ نقره ای تری دارند.

   این قزل الا در آلبرتا ، تنها در قسمتهایی از بخش بالایی Athobasca River Basin  و Peace River Basin یافت می شود . پرورش قزل آلای رنگین کمان در تفریگاه ها آسان است . این ماهی، ماهی ورزشی بسیار فعال و پرطاقتی می باشد . قزل الای رنگین کمان وحشی در چشمه تخمریزی می کند ، اما پرورش دهندگان ماهی تخمریزی آن را گسترش داده اند. این امر به تفریگاه ها این امکان را می دهد که ماهیان جوان را در سراسر زمستان پرورش داده و در نتیجه بتوانند آنها را در اندازه قابل صید به چشمه ها رها سازند . قزل آلای رنگین کمان را می توان با استفاده از حشرات معمولی صید نمود.

 

 

3- قزل آلای قهوه ای

قزل آلای قهوه ای به رنگ قهوه ای طلایی و دارای لکه های درشت به رنگ سیاه و قزمز بر پشت بدن می باشد. آنها تنها قزل آلایی هستند که دارای هر دو لکه سیاه و قرمز می باشند. این ماهی بومی اروپا ، آسیا و آفریقای شمالی است. قزل آلای قهوه ای در سال 1924 به آبهای آلبرتا معرفی شد در حال حاضر می توان آنها را در جریانهای آهسته در طول تپه های دامنه های کوه های بلند مشاهده نمود. Bow River  و بعضی از انشعابات   Red Deer River مناطق ماهیگیری مهمی برای این گونه می باشند.

   قزل آلای قهوه ای د رمقایسه با قزل آلای بومی آلبرتا ، نسبت به آبهای گرم و لجن تحمل بیشتری دارد . آنها هشیارتر از سایر گونه ها بوده و صید آنها مشکل تر است. قزل الای قهوه ای در رودخانه ها و نهر هایی که توسط انسان تخریب شده و در مناطقی که فشار ماهیگیری سنگین است ، موجود می باشد.

  افراد جوان این گونه از حشرات و سایر بی مهرگان تغذیه می کنند . اما ماهیان بزرگتر در مقایسه با سایر ماهیان و از جمله افراد جوان همین گونه ، شکارچیان بهتری هستند . قزل آلای قهوه ای بزرگتر نیز، از جانداران کوچک که در آب افتاده اند تغذیه می کنند قزل الای قهوه ای معمولا تا اواخر بعد از ظهر یا اوایل عصر تغذیه نمی کنند . قزل الای قهوه ای را می توان توسط حشرات مصنوعی، طعمه مانند کرمها شکار کرد

 

 

 

4- قزل آلای طلایی

   پشت بدن این ماهی ها به رنگ زیتون یمایل به سبز و پهلو ها و شکم آن به رنگ قزمز تا طلایی می باشد. در فصل بهار که هنگام تخمریزی است ، این رنگها به شدت زیاد می شوند . این قزل آلا رنگارنگ ترین نوع قزل آلا می باشد.

   قزل آلای طلائی تنها بومی چند دریاچه و نهر کوچک واقع در صحرای ناوادا در کالیفرنیا است.

   این ماهی در سال 1959 به تعداد کمی دریاچه واقع در کوههای جنوب غربی آلبرتا معرفی شد. قزل آلای طلایی برای محیط منحص به فرد خودش ویژه شده ونمی تواند در نهر ها و دریاچه های واقع در مناطق کم ارتفاع ، به خوبی زیست کند.

   فصل کوتاه رشد در دریاچه های واقع در کوه های مرتفع به این زل آلا اجازه نمی دهد که سریع رشد کند و از اینرو بیشتر قزل الاهای طلایی کوچک هستند اما آنها برای ماهیگیران ماجراجو بسیار ممتازند.

 

تکثیر ماهی قزل آلا به دو صورت انجام می گیرد

1-     تکثیر و تولید بچه ماهی به صورت طبیعی (در طبیعت)

این نوع تکثیر در طبیعت صورت می گیرد و بدون دخالت انسان می باشد. هر ماهی ماده، جفت نر خود را انتخاب نموده و به سمت بالای رودخانه می رود و جایی را که آب زلال و شفاف و خنک و سرشار از اکسیژن و فاقد هرگونه آلودگی باشد انتخاب نموده و با همکاری یکدیگر در رودخانه جایی که دارای سنگ ریزه ها و جریان آب ملایم باشد اقدام به حفر می نمایند و سپس ماهی ماده در آن گودال تخم ریزی نموده و سپس ماهی نر بر روی تخمکها اسپرم می پاشد تا بدین ترتیب تخمکها لقاح شوند و پس از اتمام تخم ریزی و اسپرم پاشی روی آنها را با سنگ ریزه ها و قلوه سنگ ها می پوشانند تا از دسترس حشرات و سایر ماهیان دور باشد و مورد طعمه قرار نگیرد و همچنین با جریان اب از جای خود حرکت نکنند و تکان نخورند.

   در تکثیر و تخمریزی ماهیان قزل آلا و سایر آزاد ماهیان به ازای هر ماهی ماده، یک ماهی نر اقدام به مهاجرت می نماید و عمل تخمریزی صورت می پذیرد ولی در برخی از ماهیان نظیر ماهی سفید و ماهی کپور به ازای هر ماهی ماده، دو الی سه ماهی نر همراه می باشند و اقدام به تخمریزی می نمایند.

مراحل تکثیر:

 

تخمریزی ماهی ماده به اتفاق یک ماهی نر به صورت طبیعی (ماهی آزاد اقیانوس اطلس)

 

 

تعدادی از تخمهای لقاح شده و تخم چشم زده (که چشم زدن تخم به مدت 17 روز پس از لقاح در دمای آب 10 درجه رخ می دهد)

 

لارو دارای کیسه زرده که حدود 17 روز پس از چشم زدگی در دمای آب 10 درجه  از تخم خارج می شود)

در این مرحله لارو هیچ گونه تغذیه ای انجام می دهد و فقط از کیسه زرده تغذیه می نماید

فرای مرحله ای از رشد ماهی می باشد که کیسه زرده کاملا جذب گشته و تغذیه فعال را شروع کرده است در این مرحله وزن بچه ماهیان از 120 میلی گرم تا 200 میلی گرم می باشد

 

مرحله ای از رشد ماهی آزاد است که بچه ماهی یک تابستان را پشت سر گذاشته است که یک به بچه ماهیان یک تابستانه نیز معروفند و در این مرحله وزن بچه ماهیان حدود 5 گرم می باشد.

 

چرخه زندگی ماهی آزاد اقیانوس اطلس

*************************************

سلام دوستان.حلزون آکواريوم حلزون سيب ناميده ميشود.تصوير زير چشم اين جانور را نشان می دهد. 

 

 

    


 


کلمات کلیدی:
 
 
 
 
به وبلاگ گلچين سايت هاي شيلاتي خوش اومديد – سيد هادي علوي onLoad and onUnload Example

----رود و خروج